Close
Type at least 1 character to search
Į viršų

NKIKIA kviečia žvelgti giliau ir prisideda prie Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos

2022 m. atlikto tyrimo „Stigmatizuojančios Lietuvos gyventojų nuostatos psichikos sveikatos srityje“ rezultatais, pusė Lietuvos gyventojų turi teigiamas nuostatas į psichikos sveikatos sutrikimų turinčius asmenis, 3 iš 4 – pozityviai vertina kreipimąsi pagalbos patiems susidūrus su psichikos sveikatos sunkumais. Šios tendencijos rodo, kad visuomenė tampa tolerantiškesnė psichikos sveikatos sunkumų patiriančių asmenų atžvilgiu, mažėja baimių, gėdos ar kaltės jausmo, susijusio su psichikos sveikatos paslaugų gavimu. Vis dėlto, ketvirtadalis gyventojų nenorėtų gyventi kaimynystėje su psichikos sveikatos sutrikimų turinčiu žmogumi. Du trečdaliai Lietuvos gyventojų teigia, kad nepasitikėtų tokio asmens atliekamu darbu, o kas penktas pritaria nuostatai, kad psichikos sveikatos sunkumų patiriantys vaikai neturėtų mokytis bendrojo ugdymo įstaigoje. Tokios nuostatos neleidžia laiku kreiptis pagalbos ir skatina socialinę atskirtį, atima galimybes į darbą, saviraišką ir kokybišką socialinį gyvenimą. Reaguojant į tyrimo rezultatus ir stigmos poveikį, Sveikatos apsaugos ministerija ir Higienos institutas inicijuoja tarpsektorinę psichikos sveikatos stigmos mažinimo iniciatyvą Psichikos sveikatos ambasadoriai. Prie šios iniciatyvos jungiasi Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija (NKIKIA), kurios narė, NKIKIA sveikatos ir socialinės apsaugos darbo grupės vadovė Karolina Zakarauskaitė rūpinsis žemiau aprašytomis projekto iniciatyvomis: burs savanorystės pagrindu veikiančius psichikos sveikatos ambasadorius, kad per jų socialinius kontaktus, renginius, susitikimus ir diskusijas viešai ar privačiai būtų dalijamasi asmenine psichikos sveikatos sunkumų patirtimi, skatinant klausti, įsitraukti, dalytis grįžtamuoju ryšiu.

Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva prasidėjo 2023 m. balandį. Iniciatyvą koordinuoja  Higienos instituto Psichikos sveikatos centras. Ambasadorių mokymus bei supervizijas teikia ilgametę stigmos mažinimo patirtį turintys ekspertai iš Jungtinės Karalystės organizacijos Changing Minds Globally programos Time to Change.

NKIKIA jungiasi prie Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoto psichikos sveikatos prekės ženklo „Žvelk giliau”, kuriuo siekiama didinti visuomenės žinias, keisti neigiamas, su psichikos sveikata susijusias nuostatas, pakviesti skirti laiko savo ir kitų psichikos sveikatai, skatinti tolerantišką elgesį. Šiuo ženklu kviečiami naudotis valstybės, savivaldybių institucijos, įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, savanoriai ir kiti visuomenės atstovai, kurie bendromis pastangomis sieks spręsti su psichikos sveikata susijusios stigmos mokyklose, darbo vietose ir bendruomenėse kylančius iššūkius. Iki 2027 m. tai numatoma vykdyti skirtingomis veiklomis: socialinėmis komunikacijos kampanijomis, advokacijos projektais bei jau vykstančia Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva.

Daugiau informacijos >>>

Visą tyrimą rasite ČIA>>>