Close
Type at least 1 character to search
Į viršų

LRT.lt: Forumas šiais metais atsigręžia į kultūros ir ekologijos sintezę

„Esame lūžio taške. Ekologijos situacija pasaulyje šiandien kalba apie tai, kad tūkstantmečius gyvavusios kultūros vieną dieną gali būti tiesiog nušluotos nuo žemės paviršiaus. Privalome ieškoti būdų, kaip tai sustabdyti“, – teigia NKIKIA valdybos pirmininkas, urbanistinio šokio teatro „Low Air“ įkūrėjas ir vadovas Laurynas Žakevičius.

Kultūra veikia ekologiją ir ekologija veikia kultūrą. Esame įsitikinę, jog šios dvi temos yra neatsiejamos viena nuo kitos. Aštuntojo nacionalinio kultūros forumo, lapkričio pabaigoje vykusio Lukiškių kalėjime 2.0, dėmesio centre atsidūrė diskusija apie kultūros ir ekologijos sintezę. Tai – dar vienas priminimas kultūros ir kūrybinių industrijų sektoriaus atstovams, sprendimų priėmėjams ir plačiajai visuomenei apie tai, kad tik sąmoningas požiūris į ekologiją ir kultūrą gali mus išgelbėti.

Su kokiais iššūkiais susiduria kūrėjai, reaguodami į klimato krizę? Ar tvari kūryba yra nuoširdus noras prisidėti prie realių pokyčių, o gal – tik madinga tendencija? Kokios iniciatyvos gali ir kitus paskatinti rinktis žalesnį kelią? Šis LRT.lt straipsnis – apie ekologijos ir kultūros sąlyčio taškus, kurie buvo gvildenami Forumo pranešėjų ir diskusijos „Kultūros galia žalesnei ateičiai – kieno atsakomybė“ dalyvių. Valstybės kultūros politikos vizija, KKI sektoriaus transformacija, visuomenės sąmoningumo skatinimas – tai temos, kurias Forumui parengė jo organizatoriai – Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija (NKIKIA). Tikimės, kad šie ir panašūs klausimai skleis žinią apie dialogo tarp politikos formuotojų ir kultūros atstovų svarbą bei apie būtinybę priimti sprendimus, kurie veiktų ekstremalių pasaulio pokyčių akivaizdoje.

Aukščiausio lygio politikus, svarbiausius kūrybinių industrijų ir kultūros lauko atstovus sutraukiantis Forumas šiais metais kelia klausimą – kur susitinka kultūra ir ekologija? Atsakymų į jį ieškojo pagrindinis pranešėjas – tarpdisciplininio meno kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, ypač daug ekologijos tema savo kūryboje kalbantis Masačusetso technologijų instituto profesorius Gediminas Urbonas.

Pranešimus forume taip pat skaitė iš Nyderlandų atvykusi kūrybininkė, kūrybinių veiklų organizatorė ir edukatorė Evelina Kvartūnaitė kartu su tyrėja, startuolių ekosistemos fasilitatore Maartje Schenkels (Nyderlandai).

Apie tai, kaip kompiuterinių žaidimų industrija veikia pasaulio ekosistemą, Forume kalbėjo Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacijos valdybos pirmininkas Rytis Jadzevičius. Mintimis apie vidinę ekologiją dalijosi Depresijos įveikimo centro įkūrėja, psichologė Aušra Mockuvienė.

Nacionalinį kultūros forumą šiemet moderavo NARA žurnalistė Indrė Kiršaitė, o diskusijose apie kultūros galią žalesnei ateičiai, kultūros ir kūrybinių industrijų bendruomenės atsakomybę kalbėjo Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, Ministrės Pirmininkės patarėja Gabrielė Žaidytė, Aplinkos koalicijos vadovė Lina Paškevičiūtė, tardisciplininio meno kūrėjas Gediminas Urbonas ir NKIKIA valdybos pirmininkas Laurynas Žakevičius.

Nuo 2016 metų NKIKIA organizuojamas Nacionalinis kultūros forumas jau aštuntus metus demonstruoja reikšmingą politikos formuotojų ir kultūros bei kūrybinių industrijų atstovų bendradarbiavimą bei dialogą, analizuoja esamą situaciją, ieško ir siūlo sprendimus. Forumas kasmet suburia kultūros ir politikos lyderius bei ekspertus, pristato naujausius tyrimus, aktualijas, akcentuoja kultūros ir kūrybinio sektoriaus kuriamą ekonominę bei socialinę vertę.

„Forumas bendruomenei suteikia sąlygas ir galimybes diskutuoti, atkreipti dėmesį į problemas, kalbėtis su politikais, kurie yra įgalūs priimti įstatymus, bei visuomene, kuriai būtina priminti apie svarbiausias kultūros lauko problemas. Tik veikdami kartu galėsime ieškoti sprendimo būdų ir realiai dirbti bendram labui“, – įsitikinęs NKIKIA valdybos pirmininkas L. Žakevičius.

Aštuntasis Nacionalinis kultūros forumas „Kultūra ir ekologija“ vyko lapkričio 28 dieną Lukiškių kalėjime 2.0, Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvėje. Forumą organizuoja Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija, finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Partneriai – Lukiškių kalėjimas 2.0, Lietuvos dizaino asociacija, AGATA, Lietuvos žaidimų kūrėjų asociacija, Vilniaus miesto šokio teatras | mokykla „Low Air“, Aplinkosaugos koalicija, „Lithuanian Shorts“, „Goethe-Institut Estonia“, NARA, „Menų komunikacija“.

Tiesioginę renginio transliaciją galima peržiūrėti NKIKIA „Facebook“ paskyroje ir LRT.lt mediatekoje: I dalis >>> ir II dalis >>>.

Nuotrauka: Laurynas Žakevičius / Asmeninis albumas

LRT.lt straipsnį rasite čia >>>