
Bendras tikslas – psichikos sveikatos raštingumo didinimas
Gruodžio 3 d. Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija (NKIKIA) dalyvavo Vilniuje vykusiame Psichikos sveikatos forume 2021, kurio metu buvo pasirašyta sutartis siekiant stiprinti visuomenės psichikos sveikatą ir didinti raštingumą psichikos sveikatos srityje.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuotame renginyje pranešėjai diskutavo apie psichikos sveikatos raštingumo didinimo įtaką psichikos sveikatos problemų, susijusių su sveikatos, socialiniais, švietimo ir ekonominės stebėsenos duomenimis, sprendimui.
Apie psichikos sveikatos raštingumo poreikius, galimybes, iššūkius bei svarbą tarp įvairaus amžiaus žmonių forumo metu savo pranešimuose kalbėjo psichologė – psichoterapeutė Sue Baker, Vyriausybės strateginės analizės centro ir Paramos vaikams centro atstovai, „OVC Consulting“ konsultantė Mirolanda Trakumaitė, Sidabrinės linijos atstovė Kristina Čiuželienė.
Forumo pabaigoje buvo pasirašytas susitarimas, kuriuo siekiama padėti kuo didesnei visuomenės daliai įgyti daugiau žinių, įgūdžių bei turėti teigiamas nuostatas apie psichikos sveikatą ir sudaryti sąlygas palankiau vertinti emocinę paramą, psichologinę pagalbą ar paslaugas bei kitas iniciatyvas skirtas visuomenės psichikos sveikatos stiprinimui. Taip pat siekiama mažinti stigmą savęs ir kitų žmonių atžvilgiu.
Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija yra viena iš šešių socialinių partnerių, pakviesta prisijungti prie susitarimo pasirašymo. Per pastaruosius kelis dešimtmečius besiplečianti įrodymų bazė leidžia teigti, jog menų poveikis sveikatai yra labai svarbus. Meno bei kultūros pagalba suteikiamos naujų socialinių ryšių galimybės, prisidedama prie kūrybiškumo, bendradarbiavimo ir kritinio mąstymo įgūdžių kūrimo, socialinės sanglaudos kūrimo bei sveikatai naudingo elgesio įpročių formavimo. NKIKIA yra pasirengusi įsitraukti ir bendradarbiauti siekiant vieningų teigiamų pokyčių didinant visuomenės psichikos sveikatos raštingumą, teikti siūlymus dėl priemonių įgyvendinimo.
Susitarimą, kurio veiksmus siekiama įgyvendinti iki 2030 m., Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija pasirašė kartu su kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, švietimo, mokslo ir sporto, sveikatos apsaugos ministrais, nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Psichikos sveikata – 2030“, NVO vaikams konfederacija, Lietuvos verslo konfederacija, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ir Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos atstovais.
Pasirašiusiųjų šalių deleguoti atstovai sudarys Psichikos sveikatos tarybą, kuri stebės inicijuotų veiksmų įgyvendinimą ir sėkmę.
Susitarimo rezultatai bus vertinami atsižvelgus į įvairius rodiklius, tokius kaip gyventojų stigminių nuostatų į psichikos sveikatą mažėjimas, per du mėnesius nė karto patyčių nepatyrusių mokinių didėjantis skaičius, kitais žmonėmis labiau pasitikinčių nei nepasitikinčių žmonių dalies augimas, mirtingumo dėl savižudybių mažėjimas bei socialinio kapitalo indekso didėjimas.
Psichikos sveikata yra svarbi kokybiško gyvenimo dalis, todėl norint siekti teigiamų rezultatų įvairiose srityse svarbu kalbėti apie emocinę būklę bei savijautą.
Nuotrauka priklauso SAM. Informacija apie susitarimą jų svetainėje >>> https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/geresne-psichikos-sveikata-bendras-valstybes-ir-nevyriausybiniu-organizaciju-tikslas