„Lietuva skaito!“ jaunųjų lietuvių autorių kūrinius!

Skaitymo skatinimo akcija „Lietuva skaito!“ kviečia ruoštis gegužės 7-ajai. Švęskime kartu Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną!

Šiais metais visuomenės žvilgsnį kreipiame į jaunuosius lietuvių kūrėjus, siekdami populiarinti ir skatinti jų kūrybą. Skaitymo virusas plis virtualiai per www.lietuvaskaito.lt. Čia – skaitymo erdvė. Prisijunk!

Sekmadienį, gegužės 7 d., visi kviečiami prisijungti prie skaitymo erdvės www.lietuvaskaito.lt ir skaityti jaunųjų Lietuvos autorių prozos, poezijos, dramos kūrinių ištraukas, eilėraštį Mamai, pažinti pačios Knygos gyvenimą komiksuose, atrasti patogiausias skaitymo pozas akcijos video filmuke ir kt.

Skaitymo akcijoje dalyvauja net 46 jaunieji kūrėjai. Vieni jų jau gali pasigirti savo kūrybą suguldę į knygą (-as) ar gavę ne vieną apdovanojimą, kiti tik pradeda literatūrinį kelią. Tačiau visi – originalūs ir talentingi kūrėjai, kuriuos raginame pažinti portale www.lietuvaskaito.lt jums patogiu laiku ir patogioje vietoje tiesiog savo kompiuteryje, planšetėje ar išmaniajame telefone.

Akcija „Lietuva skaito!“ kviečia susitikti su kūrėjais ir atlikėjais gegužės 7 d., deklamuoti, dainuoti ir skaityti kartu. Pagrindiniai renginiai vyks Vilniuje.

12 val. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51) atvers duris visoms mamoms, močiutėms ir šeimoms su mažaisiais skaitytojais. Čia jų lauks renginys „Skaitome Lietuvos šimtmečio knygas vaikams“, kuriame bus paskelbtas reikšmingiausių lietuviškų knygų vaikams ir paaugliams šimtukas. Ištraukos iš populiariausių vaikų literatūros kūrinių bus skaitomos, dainuojamos ir vaidinamos.

Renginio svečius pasitiks visiems gerai pažįstami veidai: aktoriai Neringa Varnelytė, Gediminas Storpirštis, Vaidotas Žitkus, Lilija Žadeikytė, laidų vedėja ir folkloro atlikėja Loreta Sungailienė, „Teatriukas“ (Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas). Jie drauge su jaunaisiais skaitovais žada smagų reginį tiek tėveliams ir seneliams, tiek ir mažiesiems šventės dalyviams.

Renginio iniciatorius – Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius – sudarė 100-to reikšmingiausių knygų vaikams ir paaugliams sąrašą. Į jį pateko įsimintiniausios, meniniu ir ugdomuoju požiūriu vertingos vaikų, paauglių ir jaunimo knygos, išleistos nuo XIX a. vidurio iki šių dienų. (Organizuoja IBBY, LLA.)

13 val. tradicija tapę kasmetiniai Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) rengiami klasikos skaitymai kvies paklausyti poeto Kazio Bradūno kūrybos – šiemet minimos 100-osios rašytojo gimimo metinės.

Įspūdingų, istorijos ir kultūros dvasia persmelktų Vileišių rūmų kieme (Antakalnio g. 6) Jūsų lauks:

·         Atlikėjo Žygimanto Kudirkos (MC Mesijaus) specialioji programa pagal poeto eiles.

·         Folkloro ansamblio „Dijūta“ atliekamos K. Bradūno vaikystėje iš tėvų ir senelių išmoktos dainos, kurias trauksime visi drauge.

·         Atviras eilėraščių skaitymas. Prie mikrofono kvies aktorius Dainius Svobonas ir poeto duktė Elena Bradūnaitė. Klasiko tekstais dalinsis vaidybos studentai, moksleiviai, renginio svečiai.

·         Dailininkės Sigutės Chlebinskaitės dirbtuvės „Tu gali sukurti knygą“, kurios veiks viso renginio metu.

·         Naujoji Kazio Bradūno eilėraščių rinktinė „Ir nebijok“ (serija „Gyvoji poezija“), kitos LLTI knygos ir literatūriniai marškinėliai už šventinę kainą!

(Organizuoja Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (LLTI).)

16 val. visus neabejingus lietuvių poezijai pasitiks kvapą gniaužiančius senamiesčio horizontus atverianti Terasa („Terasa 360“, Palangos g. 4) – čia skambės jaunųjų poetų kūryba. Savo deklamuojamų eilių tėkmei pasiduoti kvies talentingi jaunosios kartos lietuvių poetai. Pertraukėlių metu nuobodžiauti neteks – trimitais prabils Linas Rupšlaukis.

ORGANIZATORIŲ PASTABA: Žodžiui „pókaitis“ Lietuvių kalbos žodyne priskiriamos tokios reikšmės: vidudienio kaitros metas, kaitra, karštis; vidudienio poilsio laikas, miegas po pietų, perpietė, pogulis; pakitimas, permaina. (Organizuoja LLA.)

Pavasarišką sekmadienio vakarą (18 val.) paskirkite lietuviškajai prozai! Trumpam pasinerti į novelių ir romanų siužeto vingius, užčiuopti ir apsvarstyti esė eilutėmis prabylančius bendražmogiškuosius klausimus kvies jaunieji lietuvių prozininkai.

Savo kūrinių ištraukomis „Paviljone“ (Pylimo g. 21B) dalinsis:

·         Marijus Gailius

·         Povilas Šklėrius

·         Ieva Toleikytė

·         Jurga Tumasonytė

·         Saulius Vasiliauskas

·         Akvilė Žilionytė

·         Kristina Tamulevičiūtė

Vinilus suks ir gerą vakaro atmosferą palaikys Jonas Juozas Valonis. (Organizuoja LLA.)

20 val. vyks „Drama iki vidurnakčio“ – tai paskutinė akcijos „Lietuva skaito!“ renginių programos dalis kino teatre „Pasaka“ (Šv. Ignoto g. 4/3). Intriguojantis renginio pavadinimas nemeluoja – laukia išties teatrališkas renginys, kuriame netruks įdomių tekstų, netikėtų aktorių interpretacijų ir dėmesį prikaustančių režisūrinių sprendimų.

Jaukioje kino teatro salėje bus galima išgirsti ištraukas iš šių jaunųjų dramaturgių kūrinių:

·         Vaivos Grainytės radijo pjesės „Nuo ašies“;

·         Naujausios Teklės Kavtaradzės pjesės „iFear“;

·         Dovilės Zavedskaitės-Statkevičienės pjesės „Lygumos“. (Organizuoja LLA.)

Kauniečiai ir Kauno miesto svečiai kviečiami dalyvauti jaunosios poetės Silvijos Beatričės Petkevičiūtės poezijos knygos „Sielos preliudai“ pristatyme 11 val. pensionate „Gerumo namai“ (Medekšinės g. 17). Tai antrasis knygos pristatymas, vyksiantis Kauno mieste.

Knygos „Sielos preliudai“ pristatymo metu neregė autorė deklamuos M. K. Čiurlioniui dedikuotas eiles. Tik Silvijai Beatričei būdingu pozityviu požiūriu į pasaulį bus pristatytas kompozitorius, jo gyvenimas ir kūrybos kelias. Renginyje netrūks nuoširdžių šypsenų, šmaikščių pastebėjimų ir jaukios atmosferos. (Organizuoja VšĮ „Verslas ar Menas“.)

Skaitymo skatinimo akcija „Lietuva skaito!“ pradėta vykdyti Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) iniciatyva nuo 2015 m.

Kviečiame organizuoti skaitymus ir renginius! Jūsų iniciatyvas, nuotraukas, įrašus skelbsime ir viešinsime akcijos portale (siųsti el. paštu grazvile@lla.lt).

Raginame skelbti ir viešinti akcijos „Lietuva skaito!” reklaminius skydelius su nuoroda www.lietuvaskaito.lt .

Prisijunk! www.lietuvaskaito.lt

www.lla.lt ; www.lispa.net
Lietuvos leidėjų asociacijos informacija

2017-05-03